BİLİMSEL OYUNCAKLAR

Su İçen Kuş Nasıl Çalışır?

Su içen kuşun kafasını ıslatın. Su, kuşun dış çeperinden buharlaşmaya başlar. Bu, kuşun kafasının soğumasını sağlar. Böylece kuşun kafasının içindeki su yoğunlaşmış olur. En sonunda kuşun bedenindeki su yukarı doğru çekilmeye başlar. Ve su yukarı çekildikçe,kuşun baş ağırlığı arttığından,öne doğru eğilir.. Bu esnada yatay konuma gelen tüpteki sıvı alt hazneye boşalır. Bu da kuşun popo kısmının ağır basmasına ve tekrar dikey konuma geçmesine neden olur. Ve kuş sallanmasına devam eder. Bu döngü böyle sürüp gider.

Su Çarkı Nasıl Çalışır?

İçinde bulunan iki sıvı farklı yoğunluğa sahiptir. Fizik ilkeleri gereği yoğunluğu fazla olan sıvı daima diğer sıvının altında kalmaya çalışır. Bu sebeple sistemi hangi yöne çevirirseniz çevirin alta doğru akan sıvı daima yoğunluğu büyük olan sıvı olacaktır. Sıvı yer değiştirirken yanından geçtiği çarkı hareket ettirir. Bu sayede yoğunluk farkından yararlanarak hareket enerjisi elde edilir.

Newton Beşiği Nasıl Çalışır?

Doğada var olan enerji yok olamaz, olmayan enerji var edilemez ilkesi vardır. Bu sebeple kayıp enerji yoktur dönüşen enerji vardır. Bu düzeneğimizde başlangıç hareketinde kazandırdığımız yükseklik potansiyel enerjisinin kinetik enerjiye ve sonra tekrar potansiyel enerjiye dönüşümünü görüyoruz. Eğer hava sürtünmesi olmasaydı kazandırdığımız enerji sayesinde sonsuza kadar sistem çalışabilirdi.

Projenİn Yapılışı

ÇEŞİTLİ SİTELERDEN, DÜKKÂNLARDAN BİLİMSEL AÇIKLAMALARI OLAN OYUNCAKLARI SATIN ALDIK, BAZILARINI MARANGOZ YARDIMI İLE YAPTIRDIK, BAZILARINI DA KENDİMİZ OLUŞTURDUK

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

PROJEMİZE SERGİ SIRASINDA OLDUKÇA FAZLA İLGİLİ OLUŞTU. ÇÜNKÜ BİRÇOK KİŞİNİN GÖZÜDEN KAÇAN DÜZENEKLERİ ONLARIN ÖNÜNE SUNARAK MERAK UYANDIRMAYI BAŞARDIK. DÜZENEKLERİN NASIL ÇALIŞTIĞINA DAİR ÖNCE SORULAR SORDUK, DAHA SONRA ZİYARETÇİLERİMİZE SORULARIN CEVAPLARINI BULMALARI İÇİN YÖNLENDİRİCİ BİLGİLER VERDİK. SERGİMİZİN SONUNDA ZİYARETÇİLERİN BİLİMSEL OYUNCAKLARIN ÇALIŞMA MANTIĞINI ÖĞRENMEKTEN BÜYÜK KEYİF ALDIKLARINI GÖZLEMLEDİK.