FAUCAULT SARKACI

İlk defa deneysel olarak Dünya'nın kendi ekseni çevresinde döndüğünü kanıtlayan sarkaç düzeneğidir.

Bir sarkacın asılma noktası değiştiği halde salınımının değişmediğini gözleyen Foucault, yeterince büyük bir sarkaç harekete geçirildiğinde, bunun salınım düzeninin değişmeyeceğini, fakat yerin, yani Dünya'nın hareket edeceği kuramını geliştirmiştir.

Eğer Dünya dönüyorsa, Dünya ile birlikte sarkacı izleyen gözlemciler de dönecekler, buna karşın sarkacın salınım düzlemi hareketsiz kalacaktı. Bu nedenle sarkacın salınım düzlemi gözlemcilere göre yavaşça hareket ediyor gibi görünecekti. Gerçekte ise, gözlemcilerin dolaysız bir yolla izlemiş oldukları olay, Dünya'nın kendi etrafında dönmesinin bir sonucuydu.

Projenİn Yapılışı

120 CM DEMİR ÇUBUKLAR 3 AYAKLI BİR SİSTEM OLUŞTURACAK ŞEKİLDE TEPE NOKTALARINDAN BİRLEŞTİRİLDİ. 80 CM ÇAPINDA YUVARLAK MDF SUNTA KESTİRİLDİ, ETRAFINA ALÜMİNYUM MADDE İLE SET ÇEKİLDİ. DEMİR ÇUBUKLARIN ÜÇAYAĞI YUVARLAK TEPSİYE MONTE EDİLDİ. DEMİR ÇUBUKLARIN ÜST NOKTASINDAN AŞAĞIYA ŞAKÜL ADI VERİLEN ALET SALLANDIRILDI. TEPSİNİN İÇİ İNCE KUMLA DOLDURULARAK SALLANAN ŞAKÜLÜN ÇIKARDIĞI İZLER DİKKATLE İZLENDİ.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

DÜNYA'NIN DÖNDÜĞÜNÜ UZAYA ÇIKMADAN DA İSPAT EDEBİLİR MİYİZ? SORUSU ÜZERİNE YOLA ÇIKTIĞIMIZ PROJEDE YILLAR ÖNCE YAPILAN BİR DENEYİ TEKRARLADIK VE DÜNYA'NIN DÖNDÜĞÜNÜ GÖZÜMÜZLE GÖREBİLECEĞİMİZ BİR DÜZENEK HAZIRLADIK.