FİLDİŞİ MACUNU

HİDROJEN PEROKSİT H2O2(AQ) --> H2O(S) + O2(G)

REAKSİYONUNA GÖRE PARÇALANIR. NORMALDE BU PARÇALANMA ISI VE IŞIK ORTAMINDA YAVAŞ YAVAŞ GERÇEKLEŞİR. BU SEBEPTEN DOLAYI HİDROJEN PEROKSİT IŞIK GEÇİRMEYEN KAPLARDA SAKLANIR.

POTASYUM İYODÜR, PEROKSİTİN PARÇALANMASI İÇİN İYİ BİR KATALİZÖRDÜR REAKSİYONU ÇOK HIZLANDIRIR. BİR ANDA AÇIĞA ÇIKAN OKSİJEN GAZI SIVI SABUNU ANİDEN KÖPÜRTÜR.

Projenİn Yapılışı

80 ml %50 LİK HİDROJEN PEROKSİTİ AĞZI DAR BİR ŞİŞENİN İÇİNE KOYDUK. ÜZERİNE 40 ml BULAŞIK DETERJANI EKLEDİK.  İSTEDİĞİMİZ RENKTE GIDA BOYASI EKLEDİK. ŞİŞEYİ BİR YERE SABİTLEYİP İÇİNE 1 TATLI KAŞIĞI POTASYUM İYODÜR EKLEDİK VE ŞİŞEDEN UZAKLAŞTIK

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

VAR OLAN MADDELERİN BAZILARI ASİT BAZILARI İSE BAZ SINIFINA GİRER. BU MADDELER UYGUN KOŞULLARDA BİR ARAYA GETİRİLDİĞİNDE TEPKİMEYE GİREREK AÇIĞA GAZ VE YENİ MADDELER ÇIKARABİLİR. ANCAK BAZI DURUMLARDA BU TEPKİMELER OLDUKÇA YAVAŞ GERÇEKLEŞİR VE BU TEPKİMELERİ HIZLANDIRACAK BİR DIŞ ETKENE İHTİYAÇ DUYULUR. BU DENEYİMİZDE U TEPKİMEYİ HIZLANDIRACAK BİR KATALİZÖR KULLANARAK GÖRSEL BİR ŞÖLEN OLUŞTURDUK VE ZİYARETÇİLERİN HEYECANLI BAKIŞLARI ARASINDA KAFALARINDA NASIL OLDU SORULARINI OLUŞTURDUK.