HERON ÇEŞMESİ

HERON ÇEŞMESİ, ÜST ÜSTE DURAN HAZNELERİN BİRBİRLERİYLE BORULARLA BAĞLANMASIYLA OLUŞAN, SU VE HAVANIN BASINCINDAN YARARLANAN VE TEORİDE SONSUZA DEK DEVİR DAİM YAPAN BİR FISKİYEYİ OLUŞTURAN SİSTEMDİR. HERON SİSTEMİ ASLINDA BİR ÇEŞME DEĞİL SÜREKLİ HAREKET SİSTEMİDİR. BU SİSTEM HİÇBİR HİDROLİK, JENERATÖR VEYA MOTOR GİBİ HİÇBİR SİSTEM KULLANMADAN SUYUN BULUNAN MESAFEDEN DAHA YUKARI ÇIKARILMASINI SAĞLAYAN BASİT AMA KURNAZCA BİR FİZİK OYUNUDUR. ASLINDA BU SİSTEM BİR TAPINAK KAPISININ OTOMATİK OLARAK AÇILIP KAPANMASINI SAĞLAMAYI AMAÇLAYARAK YAPILMIŞTIR.

Projenİn Yapılışı

İKİ PLASTİK KAPAĞI ARKA ARKAYA YAPIŞTIRDIK VE ORTADAN DELDİK. BİR UCU KISA BİR UCU UZUN KALACAK ŞEKİLDE KAPAKLARDAKİ DELİKTEN PİPETİ GEÇİRDİK. PİPETİ ŞİŞELERİN İÇİNE SOKARAK KAPAKLARI KAPATTIK. 3. ŞİŞEYİ ORTADAN KESTİK. ALT KISMINI PİPETİN UZUN OLDUĞU ŞİŞENİN ALTINA YAPIŞTIRDIK. KISA PİPETİN OLDUĞU ŞİŞEYİ ALTTAN, UZUN PİPETİN OLDUĞU ŞİŞEYİ AĞIZ KISMINA YAKIN BİR YERDEN, KESİK ŞİŞEYİ DE HEM ALTTAN HEM ÜSTTEN DELDİK. KISA PİPET OLAN ŞİŞENİN ALTINDAKİ DELİK İLE KESİK ŞİŞENİN ALTINDAKİ DELİK ARASINA SERUM BORUSU TAKTIK.  UZUN PİPETİN AĞIZ KISMINDAKİ DELİK İLE KESİK ŞİŞENİN ÜST KISMINDAKİ DELİK ARASINA SERUM BORUSU TAKTIK. DELİKLERLE SERUM BORULARININ ARASINI YAPIŞTIRICI İLE SAĞLAMLAŞTIRDIK. ÜSTTEN SU DOLDURARAK ALT ŞİŞENİN DOLMASINI SAĞLADIK. TERS ÇEVİRİP SUYUN ORTADAKİ ŞİŞEYE DOLMASINI SĞLADIK. TEKRAR ÇEVİRİP EN ÜSTE SU DOLDURARAK ÇEŞMENİN AKMASINI SAĞLADIK.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

SIVI BASINCI VE GAZ BASINCININ BİR ARADA KULLANARAK OLUŞTURDUĞUMUZ SİSTEMDE GAZ BASINCININ HAYATIMIZDA NE KADAR YER KAPLADIĞINI GÖZLEMLEME FIRSATI BULURKEN, SIVI BASINCININ DA SIVININ BULUNDUĞU YÜKSEKLİĞE GÖRE NASIL DEĞİŞTİĞİNİ HATTA ŞEHİRLERE SU POMPALAYAN SİSTEMLERDE MOTOR KULLANILMADIĞINDA SİSTEMİN NEDEN DAHA YÜKSEĞE KURULMASI GEREKTİĞİ GİBİ SORULARIN DA CEVAPLARINI BULDUK.