HİDROLİK KEPÇE

SIVILAR AKIŞKAN ÖZELİKTEDİRLER VE SIVI MOLEKÜLLERİ ARASINDAKİ BOŞLUK ÇOK AZDIR. BU NEDENLE SIVILAR SIKIŞTIRILAMAZ KABUL EDİLİRLER.
 KATI HALDEKİ MADDELERDE, MADDEYE UYGULANAN BASINÇ KUVVETİ UYGULANMA DOĞRULTUSUNDA AYNEN İLETİLDİĞİ HALDE BASINÇ HER ZAMAN AYNEN İLETİLMEYEBİLİR. (KATI MADDENİN HER İKİ YÜZEYİNİN BÜYÜKLÜĞÜ AYNI OLMADIĞI ZAMAN İLETİLMEZ).
 SIVI HALDEKİ MADDELERDE, MADDEYE UYGULANAN BASINÇ HER NOKTAYA AYNEN İLETİLDİĞİ HALDE BASINÇ KUVVETİ HER ZAMAN AYNEN İLETİLMEYEBİLİR. (SIVI HALDEKİ MADDENİN BULUNDUĞU KABIN YÜZEYLERİNİN BÜYÜKLÜĞÜ AYNI OLMADIĞI ZAMAN İLETİLMEZ).
 KAPALI BİR KAPTA BULUNAN SIVININ HERHANGİ BİR NOKTASINDA OLUŞTURULAN BASIN. SIVI TARAFINDAN SIVININ DOKUNDUĞU BÜTÜN YÜZEYLERE DİK OLARAK AYNEN İLETİLİR. BU PRENSİBE
 PASCAL PRENSİBİ DENİR. (FRANSIZ BİLİM ADAMI BLAİSE PASCAL).
 • PASCAL PRENSİBİ KAPALI KAPLARDA BULUNAN SIVILAR İÇİN GEÇERLİDİR.
 • PASCAL PRENSİBİNE GÖRE, SIVILAR BASINCI AYNEN İLETİRKEN BASINÇ KUVVETİNİ AYNEN İLETEMEZLER.
 • PASCAL PRENSİBİNE GÖRE SIVILAR BASINCIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ DEĞİŞTİRMEDEN YÖN VE DOĞRULTUSUNU DEĞİŞTİRİRLER.
 • PASCAL PRENSİBİNE GÖRE BASINCIN ETKİ ETTİĞİ YÜZEYİN YERİ (KONUMU) VE BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİŞTİRİLEREK İSTENİLEN YÖNDE VE BÜYÜKLÜKTE BASINÇ KUVVETLERİ ELDE EDİLEBİLİR.
 • PASCAL PRENSİBİNDEN FAYDALANILARAK; SU CENDERESİ, SIKIŞTIRMA SİSTEMLERİ (HİDROLİK FRENLER, HİDROLİK PRESLER), TAŞIMA SİSTEMLERİ (HİDROLİK LİFTLER, VİNÇLER), TULUMBALAR, BERBER KOLTUKLARI, BASINÇ ÖLÇMEK İÇİN KULLANILAN ARAÇLAR (BAROMETRE VE MANOMETRE) YAPILMIŞTIR.
 .

Projenİn Yapılışı

FARKLİ BOYUTLARDA MDF KESTİK VE BİR TANESİNDE ŞIRINGALARI TUTTURMAK İÇİN DELİKLER AÇTIK. DAHA SONRA SİLİKONLA MDF LERİ YAPIŞTIRDIK VE DELİKLERE ŞIRINGALARI SABİTLEDİK. ŞIRINGALARI SERUM HORTUMUNA BAĞLADIK VE İÇLERİNE SU DOLDURDUK. ŞIRINGANIN PİSTONUNU İTİP KEPÇEMİZİN HAREKET ETTİĞİNİ GÖRDÜK

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

HİDROLİK ÇALIŞMA PRENSİBİNİN NASIL OLDUĞUNU KENDİ YAPTIĞIMIZ DÜZENEK İLE DAHA  İYİ BİR ŞEKİLDE ÖĞRENDİK