KAN GRUBU ÖLÇÜMÜ

ANTİJEN VÜCUDA GİRDİĞİNDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ TARAFINDAN ANTİKOR ÜRETİMİNE YOL AÇAN YABANCI MOLEKÜLLERDİR. ANTİKOR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ TARAFINDAN; ANTİJENLERE KARŞI GELİŞTİRİLEN MOLEKÜLLERDİR. A KAN GRUBUNDA; A ANTİJENİ, B ANTİKORU VARDIR. B KAN GRUBUNDA; B ANTİJENİ, A ANTİKORU VARDIR. AB KAN GRUBUNDA; A VE B ANTİJENİ VARDIR, ANTİKOR YOKTUR. 0 KN GRUBUNDA; A VE B ANTİKORU VARDIR, ANTİJEN YOKTUR. HİÇBİR KANIN YAPISINDA AYNI İSİMLİ PROTEİN VE ANTİKORLAR YAN YANA BULUNMAZLAR ÇÜNKÜ AYNI İSİMLİ PROTEİN VE ANTİKORLAR KARŞILIKLI ETKİLEŞECEK OLURLARSA BİRBİRLERİNİ TUTARAK KATILAŞIR VE ÇÖKELİRLER.

Projenİn Yapılışı

PARMAK, ALKOL İLE SİLİNEREK LANSETİN EN UCUNDAN TUTULARAK PARMAK DELİNİR. İLK KAN SİLİNİR DAHA SONRA ÇIKAN ÜÇ DAMLA KAN LAM ÜZERİNE AYRI AYRI DAMLATILIR. BİRİNCİ DAMLA KANA ANTİ-A SERUMU, İKİNCİ DAMLA KANA ANTİ-B SERUMU, ÜÇÜNCÜ DAMLA KANA ANTİ-D SERUMU DAMLATILARAK TEST SERUMLARI İLE KANIN KARIŞMASINI SAĞLAMAK AMACIYLA LAM ÜÇ DAKİKA KADAR YATAY VAZİYETTE TİTREŞTİREREK SALLANIR. ALYUVARLARIN AGLUTİNE (ÇÖKELME) OLUP OLMADIĞINA BAKILIR.
 

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

HASTANALERDE VE SAĞLIK BİRİMLERİNDE KAN GRUBUMUZUN TESPİTİNİN NASIL YAPILDIĞINI KENDİMİZ YAPARAK ÖĞRENDİK. BUNUN İÇİN GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ALDIK VE UYARILAR ASARAK HERKESİN BU UYARILARA DİKKAT ETMESİNİ SAĞLADIK.