KAS MODELİ

İnsan vücudunun hareket edebilmesi için iskelet sistemi, kas sistemi ve sinir sisteminin birlikte çalışması gerekir.
 

İnsan vücudunun hareket edebilmesi için eklem yerlerindeki kemiklerin hareket etmesi gerekir. Eklem yerlerindeki kemiklerin hareket edebilmesi için kasların çalışması yani kasılıp gevşemesi gerekir. Kasların kasılıp gevşemesi için de beynin emir vermesi ve bu emrin sinirler yarımıyla kaslara gelmesi gerekir.
 

Hareket etmek istediğimizde beyin emir verir, beynin verdiği emir sinirler yardımıyla kaslara gelir ve kaslar bu emre göre kasılıp gevşeyerek kemiklerin eklem yerlerinde hareket etmesini sağlar. Kemikler hareket edince vücutta hareket etmiş olur.
 

Kemikler hareket ederken, kemiklerin üzerindeki karşılıklı bulunan iki kas birbirlerine zıt olarak çalışırlar. Kaslardan biri kasılırken diğeri gevşer ve kasılma anında kemiği çekerek hareket etmesini sağlar.

 

Örnek :

▪ Kolumuzu bükerken pazı kası kasılır, arkasındaki kas gevşer.

▪ Kolumuzu açarken pazı kası gevşer, arkasındaki kas kasılı

Projenİn Yapılışı

İKİ TANE DİKDÖRTGEN TAHTA KESİP MENTEŞE İLE BİRLEŞTİRDİK VE HER İKİ TARAFA İKİ TANE BALONU AZ MİKTARDA ŞİŞİRİP İPLE SABİTLEDİK. TAHTA PARÇALAR KEMİKLERİMİZİ BALONLAR İSE KASLARIMIZI TEMSİL ETMEKTEDİR. KEMİKLER HAREKET ETTİĞİNDE KASLARIN BOYUNDAKİ UZAMA VE KISALMAYI GÖRDÜK.  J

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

KOL VE BACAK KASLARIMIZIN ÇALIŞMA PRENSİBİNİ KENDİ YAPTIĞIMIZ MODEL ÜZERİNDE DENEYEREK ÖĞRENDİK.