KENDİNİ KALDIR BAKALIM

BASİT MAKİNELER; YOLDAN VE KUVVETTEN KAZANÇ VE İŞ KOLAYLIĞI SAĞLAMAK İÇİN TASARLANMIŞ BASİT ARAÇLARDIR.

MAKARALAR; HAREKETLİ VE SABİT MAKARA OLARAK İKİYE AYRILIR. İKİ MAKARA TÜRÜNÜN BİR ARADA KULLANILDIĞI SİSTEMLERE PALANGA DENİR. PALANGALARDA HAREKETLİ MAKARALAR YÜK İLE BİRLİKTE HAREKET ETTİĞİ İÇİN AZ KUVVETLE ÇOK AĞIRLIĞIN KALDIRILMASINA OLANAK SAĞLAR. ÇÜNKÜ YÜK HER İPE BÖLÜNÜR, KİŞİNİN SİSTEMİ HAREKET ETTİRMEK İÇİN ÇEKTİĞİ İPE YÜKÜN KÜÇÜK BİR KISMI AKTARILIR BÖYLECE AZ KUVVET İLE ÇOK AĞIRLIK KOLAYCA KALDIRILABİLİR.

Projenİn Yapılışı

ALÜMİNYUM ÇUBUKLARI DEMİR SANDALYENİN ARKALIĞINI 90 CM OLACAK ŞEKİLDE YÜKSELTEREK VE OTURAN KİŞİNİN BAŞININ ÜSTÜNE GELECEK ŞEKİLDE L ŞEKLİNDE SANDALYEYE KAYNAKLADIK. ALÜMİNYUM ÇUBUKLARIN ÜZERİNE 4 TANE TEKERLEĞİ EŞİT UZAKLIKLARDA VİDALADIK. DİĞER 4 TEKERLEĞİ DE FUARI YAPACAĞIMIZ ALANDA UYGUN BİR KİRİŞE VİDALADIK. HALATIN BİR UCUNU KİRİŞE SABİTLEDİK VE HALATI BİR ALT BİR ÜST MAKARADAN OLMAK ÜZERE GEÇİRDİK. SANDALYEYE OTURAN KİŞİ HALATIN DİĞER UCUNU TEK ELİ İLE TUTARAK KENDİNİ RAHATÇA YUKARI KALDIRDI.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

BASİT MAKİNELERDEN MAKARALARI KULLANARAK OLUŞTURDUĞUMUZ DÜZENEK SAYESİNDE NASIL DAHA AZ KUVVETLE DAHA AĞIR CİSİMLER KALDIRABİLECEĞİMİZİ EĞLENCELİ BİR ŞEKİLDE DENEYEREK ÖĞRENDİK.