KURU BUZ DENEYLERİ

KURU BUZ DONDURULMUŞ KARBON DİOKSİTTİR. KARBON DİOKSİT BİLEŞİĞİ NORMAL ŞARTLARDA GAZ HALİNDE BULUNUR. YÜKSEK BASINÇ ALTINDA SIVILAŞTIRILAN KARBON DİOKSİT GAZI DAHA SONRA LABORATUVAR ORTAMINDA GAZ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜR. KURU BUZUN YÜZEY ISISI, -78,5 DERECEDİR. YANİ SUYUN N.Ş.A.' DAKİ DONMA NOKTASINDAN SELSİYUS ÖLÇEĞİNE GÖRE -78,5 DERECE DAHA DÜŞÜK. KURU BUZ BU ÖZELLİĞİNDEN DOLAYI DONDURMA GİBİ SOĞUK ORTAMDA TAŞINMASI GEREKEN GIDALARIN TAŞIMA ESNASINDA SOĞUKLUĞUNU MUHAFAZA ETMESİ İÇİN KULLANILIR. SÜPER SOĞUK OLUŞUNDAN VE SÜBLİMLEŞME ÖZELLİĞİNDEN DOLAYI DONDURMA AMAÇLI İŞLERDE OLDUKÇA KULLANIŞLIDIR.

Projenİn Yapılışı

1- TENCEREYE BİRAZ SU KOYDUK. ÜZERİNE KURU BUZ ATTIK. BUHAR ÇIKINCA TENCERENİN AĞZININ KENARLARINA BİRAZ DETERJAN SÜRDÜK. DETERJANLI BİR BEZİ UZUN BİR ŞEKİLDE TUTUP YAVAŞÇA TENCERENİN ÜZERİNDEN GEÇİRDİK VE BEYAZ DUMANLI BALON OLUŞTURDUK.

2- HUNİ İLE BALONUN İÇİNE BİRAZ KURU BUZ KOYDUK. LASTİK İLE AĞZINI BAĞLADIK. BİRAZ ÇALKALADIK VE UZAKTA BİR YERE ATTIK. BALONUN ŞİŞEREK PTLAMASINI İZLEDİK.

3- PLASTİK ŞİŞEYİ YARISINDAN KESTİK. KESİLEN YERİNİ STREÇ FİLM İLE KAPATTIK. İÇİNE KURU BUZ VE SU EKLEDİK. STREÇ FİLME VURUNCA HALKALAR HALİNDE DUMANLARIN ÇIKIŞINI İZLEDİK.

4- CAM BİR ABA SU, SABUN KOYUP KÖPÜRTTÜK. İÇİNE KURU BUZ EKLEDİK VE BEYAZ BALONCUKLARI İZLEDİK. ELİMİZLE PATLATINCA DUMAN ÇIKIŞI OLDU.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

SUSZ BUZ OLUR MU? BUZ SUYA DÖNÜŞMEDEN BUHAR OLUR MU? DONDURMALAR NASIL BUZ TUTMADAN DOLAPTA DURUYOR? YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİNİN İÇİNDE NE VAR? SORULARIMIZA CEVAP BULDUĞUMUZ DENEYİMİZDE ZİYARETÇİLERİMİZ HEM EĞLENDİ HEM DE AKLINDAKİ SORULARI CEVAPLADI.