MAGLEV CD

“MAGLEV” SÖZCÜĞÜ İNGİLİZCE “MAGNETİC LEVİTATİON” SÖZCÜKLERİNİN KISALTILMASIYLA ELDE EDİLMİŞ, YANİ “MANYETİK OLARAK HAVADA TUTMA, YÜKSELTME” ANLAMINA GELİYOR. BİLDİĞİMİZ GİBİ, İKİ MIKNATISIN AYNI KUTUPLARI BİRBİRİNİ İTER. ALT ALTA UYGUN ŞEKİLDE KONULMUŞ İKİ MIKNATISTAN BİRİ MANYETİK İTME KUVVETLERİNİN ETKİSİYLE DİĞERİNİN ÜZERİNDE HİÇBİR ŞEYE DEĞMEDEN HAVADA DURABİLİR. MAGLEV TRENLER DE TEMELDE BU İLKEYLE ÇALIŞIRLAR. MAGLEV TRENLERİN ALTINDA MIKNATISLAR BULUNUR. AYNI ZAMANDA MAGLEV TRENLER İÇİN ÖZEL OLARAK ÜRETİLMİŞ TREN RAYLARINDA DA ELEKTROMIKNATISLAR BULUNUR. MAGLEV TRENLER, NORMAL TRENLERE ORANLA DAHA HIZLI VE UCUZ OLMALARINA KARŞIN, ÇOK GÜÇLÜ ELEKTROMIKNATISLAR VE ÇOK DUYARLI KONTROL SİSTEMLERİ GEREKTİRİYOR VE ŞU ANKİ TEKNOLOJİ, BU TRENLERİN YAYGIN KULLANIMINA İZİN VERECEK KADAR GELİŞMİŞ DEĞİL.

Projenİn Yapılışı

CD LERİN İÇİNE ARALIK BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE TÜM KENARA MIKNATISLARI SİLİKONLA YAPIŞTIRDIK. İKİ CD DE MIKNATISLARIN AYNI KUTUPLARININ KARŞILIKLI GELMESİNE DİKKAT ETTİK. CDLERİN BİRİNİ KUTUNUN İÇİNE BIRAKTIK. DİĞER CD NİN ÜZERİNE TUTMAÇ AMAÇLI ŞİŞE KAPAĞINI YAPIŞTIRDIK VE ONU DA İLK CD NİN ÜZERİNE BIRAKTIK. KAPAKTAN TUTUP ÇEVİREREK HAREKETİ GÖZLEMLEDİK.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

YURT DIŞINDA YAPILMASI PLANLANAN VE ŞUAN DENEME AŞAMASINDA OLAN HAVADA GİDEN MAGLEV TRENLERİNİN ÇALIŞMA MANTIĞINI ÖĞRENDİK.