MANYETİK TOP

MIKNATIS, ÖZGÜL AĞIRLIĞI 2.7 GR/CM3 OLAN, MANYETİK ALAN ÜRETEN NESNE VEYA MALZEMEDİR. DEMİR, NİKEL, KOBALT GİBİ BAZI METALLERİ ÇEKER, BAKIR VE ALÜMİNYUM GİBİ BAZI METALLERE VE METAL OLMAYAN MALZEMELERE ETKİ ETMEZ.

MIKNATISLIK ETKİSİ, MALZEMELERDE İKİ KARŞILIKLI UÇTA TOPLANIR. BU İKİ UCA MIKNATISIN KUZEY VE GÜNEY KUTBU İSMİ VERİLİR. İKİ MIKNATISIN EŞ KUTUPLARI BİRBİRİNİ İTERKEN, ZIT KUTUPLARI BİRBİRİNİ ÇEKER.

MIKNATISLAR, FERROMANYETİK YANİ BAĞIL MANYETİKLİK GEÇİRGENLİKLERİ 1 DEN BÜYÜK OLAN MADDELERE ETKİ ETMEKTEDİRLER. 25°C DE DEMİR, NİKEL VE KOBALT FERROMANYETİKTİR. DEMİR (FE), NİKEL (Nİ) VE KOBALT (CO) ELEMENTLERİ İLE ALAŞIM YAPILDIĞI TAKDİRDE ÇOĞU ZAMAN FERROMANYETİZMA ÖZELLİKLERİNİ KORURLAR.

Projenİn Yapılışı

PİNPON TOPUNU ORTADAN BÖLDÜK. BİR YARISININ İÇİNE TAM ORTAYA GELECEK ŞEKİLDE HALKA MIKNATIS YAPIŞTIRDIK. BİR KUTUNUN ÜZERİNİ KAPLAYACAK BÜYÜKLÜKTE ALÜMİNYUM FOLYONUN ALTINA DEMİR TEL YAPIŞTIRDIK. SONRA DEMİR TEL ALTTA GİZLİ KALACAK ŞEKİLDE FOLYOYU KUTUNUN ÜZERİNE KAPLADIK. TOPUN ÜZERİNE İSTEDİĞİMİZ BİR GÖRSELİ YAPIŞTIRARAK MIKNATISIN GÖRÜNMESİNİ ENGELLEDİK. TOPU KUTUNUN ÜZERİNE BIRAKTIK, KUTUYU SAĞA SOLA OYNATARAK TOPUN TEL ÜZERİNDE DÜŞMEDEN HAREKET ETMESİNİ SAĞLADIK.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

Mıknatısın her maddeye etki etmediğini oyun yardımıyla görDÜK.