GÜNEŞ ENERJİLİ PAMUK ŞEKERİ MAKİNESİ

GÜNEŞ IŞIĞINDAN ENERJİ ELDE EDİLMESİNE DAYALI BİR TEKNOLOJİDİR. GÜNEŞ'İN YAYDIĞI VE DÜNYA'MIZA DA ULAŞAN ENERJİ, GÜNEŞ'İN ÇEKİRDEĞİNDE YER ALAN FÜZYON SÜRECİ İLE AÇIĞA ÇIKAN IŞINIM ENERJİSİDİR. BU ENERJİNİN DÜNYA'YA GELEN KÜÇÜK BİR BÖLÜMÜ DAHİ, İNSANLIĞIN MEVCUT ENERJİ TÜKETİMİNDEN KAT KAT FAZLADIR. GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANMA KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR ÖZELLİKLE 1970'LERDEN SONRA HIZ KAZANMIŞ, GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ TEKNOLOJİK OLARAK İLERLEME VE MALİYET BAKIMINDAN DÜŞME GÖSTERMİŞ, GÜNEŞ ENERJİSİ ÇEVRESEL OLARAK TEMİZ BİR BİRİNCİL ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KENDİNİ KABUL ETTİRMİŞTİR.

Projenİn Yapılışı

KAVANOZ KAPAKLARININ BİRİNİN ORTASINDA VİDA DELİĞİ AÇTIK. KENARLARINA İNCE ÇİVİ İLE ÇOKÇA DELİK AÇTIK. DİĞER KAPAĞIN ORTASINDA BÜYÜK BİR DELİK AÇTIK. İKİ KAPAĞI İNCE BİR TEL YARDIMI İLE YANLARDAN BİRBİRİNE BAĞLADIK. PLASTİK BİR KABI TERS ÇEVİRDİK VE VİDALAR YARDIMI İLE YUVARLAK PLASTİK LEĞENİ ÜZERİNE MONTE ETTİK. LEĞENİN ORTASINDA DELİK AÇTIK VE MOTORU BURAYA YERLEŞTİRDİK. MOTORUN UÇLARINI KABLO YARDIMI İLE GÜNEŞ PANELİ SİSTEMİMİZE BAĞLADIK. HAZIRLADIĞIMIZ KAPAKLI DÜZNEĞİ YÜKSELTME PARÇASI YARDIMI İLE MOTORUN UCUNA SABİTLEDİK. MOTORA YAKIN BİR YERDE LEĞENE BİR DELİK DAHA AÇTIK VE ISITICI ÇAKMAĞIMIZI KAPAKLARIN ALTINDA KALACAK ŞEKİLDE MONTE ETTİK. MOTORU ÇALIŞTIRIP DÖNERKEN ISITICININ ATEŞİNİ AÇTIK VE KAPAKLARIN ORTASINDAN ŞEKER İLAVE ETTİK. OLUŞAN PAMUK ŞEKERİNİ ÇUBUK YARDIMI İLE TOPLADIK.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANIM ALANLARINDAN YENİ BİR PROJE YAPTIK VE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞTIRDIĞIMIZ MOTOR SAYESİNDE DÜZENEĞİMİZDE PAMUK ŞEKERİ YAPIMINI ÖĞRENDİK