PERİSKOP

PERİSKOP, DENİZ VE KARA SAVAŞLARINDA, HAREKATI KOLAYLAŞTIRMAK MAKSADIYLA KULLANILAN, EMNİYETLİ MESAFELERDEN HEDEFİ GÖRÜNMEDEN İNCELEMEYE YARAYAN OPTİK BİR ALET. TEKNİSYENLER, NÜKLEER ARAŞTIRMALARI DA TEHLİKELİ BÖLGEYE YAKLAŞMADAN PERİSKOPLA GÖZLER. PERİSKOPUN EN ÇOK KULLANILDIĞI SAHA DENİZALTILARDIR. 

PERİSKOPTA İKİ YANSITICI AYNA BULUNUR. BİRİNCİ AYNA HEDEFTEN GELEN IŞIKLARI DOKSAN DERECE KIRARAK AŞAĞI DOĞRU YANSITIR. İKİNCİSİYSE BU GELEN IŞIKLARI TEKRAR DOKSAN DERECE KIRARAK YATAY YÖNDE GÖZE İLETİR.
 
PERİSKOPTA GÖRÜNTÜYE VE KULLANIMA TESİR EDEN BİRÇOK HUSUS VARDIR. FİZİKİ OLARAK PERİSKOPUN İNCE VE UZUN OLMASI İSTENİR.  BOY UZAYIP ÇAP DARALDIKÇA IŞIK KAYBI ARTAR. 
PERİSKOPLA YALNIZ CİSİMLERİN ŞEKLİ İNCELENMEKLE KALMAZ, AYRICA HEDEF, MESAFE VE AÇI GÖSTERGELERİ İLAVESİYLE HEDEFLE İLGİLİ DAHA GENİŞ BİLGİ DE TOPLANIR. GELİŞMİŞ PERİSKOPLARDA FOTOĞRAF MAKİNELERİ, EKRAN GÖRÜNTÜLEME, HAFIZA SİSTEMLERİ DE MEVCUTTUR. BÜTÜN BU PARÇALAR BASİT BİR SİLİNDİRİK TÜP BORU İÇERİSİNE MONTE EDİLMİŞTİR.  

PERİSKOP BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA KULLANILMAYA BAŞLANMIŞTIR. ÖNCELERİ SİPERLERDEN GÖZÜKMEDEN HEDEFİN İNCELENMESİ MAKSADI İLE YAPILAN PERİSKOPLAR, DAHA SONRALARI TANKLARA, BÜYÜK KARA VE GEMİ TOPLARINA, DENİZALTILARA DA MONTE EDİLMİŞTİR. FİBER OPTİĞİN GELİŞMESİYLE ÇOK İNCE ÇAPLI VE UZUN PERİSKOPLAR YAPILMIŞTIR. FİBER OPTİK PERİSKOPLAR İNSAN VÜCUDUNUN ÇEŞİTLİ YERLERİNE SONDAJ YAPILARAK İNCELENMESİNİ MÜMKÜN KILMAKTADIR.

Projenİn Yapılışı

MUKAVVADAN KARE PRİZMA ŞEKLİNDE BİR MAKET YAPTIK VE MAKETİN İÇİNE KÖŞELERE İKİ TANE DÜZ AYNAYI ÇAPRAZ ŞEKİLDE YERLEŞTİRDİK. MAKETİN İKİ UCUNA GÖZLEM İÇİN BOŞLUK AÇTIK. BİR UÇTAN BAKTIĞIMIZDA DIŞARIYI GÖREBİLDİĞİMİZİ FARKETTİK. J

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

DENİZALTI ARAÇLARINDA KULLANILAN PERİSKOP İSMİ VERİLEN DAHA YUKARIYI GÖRMEYİ SAĞLAYAN ARAÇLARIN YAPILMA VE ÇALIŞMA MATIĞINI ÖĞRENDİK. AYNI ZAMANDA AYNALARIN KULLANIM ALANLARINDAN BİRİNİ DAHA ÖĞRENMİŞ OLDUK.