PRAKSİNOSKOP ÇİZGİ FİLM MAKİNESİ

PRAKSİNOSKOP; 1877’DE REYNAUD TARAFINDAN DÜŞÜNÜLEN VE ONİKİ YÜZLÜ PRİZMA ŞEKLİNDE MONTE EDİLEN AYNALI BİR OPTİK DENKLEŞTİRME SİSTEMİYLE DONATILAN VE IŞIK İZLENİMLERİNİN RETİNA ÜZERİNDEKİ SÜREKLİLİĞİNDEN FAYDALANARAK HAREKET HİSSİ VEREN ÂLET.

GÜZÜMÜZ SANİYEDE YAKLAŞIK 25 KARE GÖRÜR. BU GÖRDÜĞÜMÜZ KARENİN GÖZÜMÜZDEKİ SARI LEKE ÜZERİNDE 40 MİLİSANİYE KALMASINDAN KAYNAKLANIR. FİLMLERİN 25 FRAME(KARE)'DEN DÜŞÜK OLMASI DURUMUNDA AKICI OLARAK GÖREMEYİZ.

PRAKSİNOSKOP DÜZENEĞİNİ ÇEVİR. BİR HAREKET GÖRECEKSİN. SİNEMANIN ESASI DA BUDUR. DURAĞAN GÖRÜNTÜLER HIZLA BİRBİRİNİ KOVALAYINCA, HAREKET İLLÜZYONU YARATIR. GÖZÜMÜZ BU GÖRÜNTÜLERİ ARKA ARKAYA HIZLICA AKTIĞI İÇİN HAREKETLİYMİŞ GİBİ ALGILAR.

Projenİn Yapılışı

ÜÇGEN ŞEKLİNDE 12 PARÇA AYNAYI (aynaların ölçüleri dosyada mevcut) SİLİKON İLE BİRLEŞTİREREK PRAKSİNOSKOPUN GÖVDESİNİ OLUŞTURDUK. GÖRSELLERİMİZİN BULUNDUĞU KÂĞITLARI ÇIKTI ALIP (çıktıların yarıçapı 20 cm olmalı , kıttasiyelerde bu ölçüyü verecek makine olmadığı için matbaa baskısı olmalı)  ORTASINI YUVARLAK BİÇİMDE KESTİK. BİR KENARINA KESİK ATARAK DEĞİŞİM AMAÇLI KULLANIK. (yarıçapı 20 cm )DÖNER TABLA ÜZERİNE AYNALI GÖVDEYİ YAPIŞTIRDIK. İZLEMEK İSTEDİĞİMİZ GÖRÜNTÜYÜ KESİLMİŞ YERDEN TABLAYA GEÇİRDİK VE SİSTEMİN DÖNMESİNİ SAĞLADIK.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

TEKNOLOJİK ARAÇLAR GELİŞMEDEN ÖNCE ÇİZGİ FİLMLERDEKİ HAREKETLİ GÖRÜNTÜLERİN NASIL OLUŞTURULDUĞUNU ÖĞRENDİK