EYVAH ÇUKURA DÜŞTÜM

PARALEL BAĞLI DEVRELERDE LAMBALARDAN BİRİ SÖKÜLDÜĞÜNDE DİĞERİ YANMAYA DEVAM EDER.ÇUKUR AYNALARDA CİSİM MERKEZDE İSE  GÖRÜNTÜSÜ DE MERKEZDE  TERS VE AYNI BOYDA OLUR . BU İKİ BİLGİYİ BİR ARAYA GETİREREK OLUŞTURDUĞUMUZ SİSTEMDE DENEYİ GÖZLEMLEYENLERİ ÖNCE ŞAŞIRTMAYI SONRA SORGULAMA YAPMAYI VE EN SONUNDA DA SEBEPLERİ İLE BİRLİKTE DENEYİ AÇIKLAMAYI AMAÇLADIK.

Projenİn Yapılışı

AHŞAP PLAKANIN ÜZERİNE YARISINDAN KESTİĞİMİZ İLAÇ KUTUSUNUN AÇIK KISMI AYNAYA BAKACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRDİK. ÜZERİNE İKİ ADET LAMBAYI PARALEL OLARAK DUYLARIN TABANLARI BİRLEŞECEK ŞEKİLDE BAĞLADIK. BİR KARTONA BİR GÖZETLEME DELİĞİ AÇTIK VE AYNANIN KARŞISINA PLAKANIN KENARINA MONTE ETTİK. ÇUKUR AYNAYI BAŞKA BİR İLAÇ KUTUSUNA YAPIŞTIRDIK VE GÖZETLEME DELİĞİNDEN BAKILDIĞINDA LAMBA IŞIKLARI ÇAKIŞACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRDİK. ANAHTAR VE PİL BAĞLANTIMIZI YAPTIK. KUTUNUN İÇ KISMINI SİYAHA BOYADIK. ANAHTARI AÇIP ÜSTTEKİ LAMBAYI SÖKTÜĞÜMÜZDE ALTTAKİ YANMAYA DEVAM ETTİĞİNDEN GÖRÜNTÜSÜ GÖZETLEME DELİĞİNDEN BAKILDIĞINDA AYNADA SANKİ ÜSTTEKİ LAMBA YANIYORMUŞ GİBİ OLUŞTU.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

DENEYİ YAPANLARI ÖNCE ŞAŞIRTTIK SONRA MERAK UYANDIRDIK. KULLANILAN MALZEMELERİ SÖYLEYEREK SORGULAMA YAPMALARINI SAĞLADIK VE BAZI FİZİK KURALLARINI DA AÇIKLAYARAK DENEYİN MANTIĞINI KAVRAMALARINI SAĞLADIK.