BASINÇ MODELİ

Katı haldeki cisimler, ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzey üzerine kuvvet (etki kuvveti) uygularlar ve bu kuvvet etkisiyle o yüzeyde bir basınç oluşur. Katı haldeki cisimlerin ağırlıkları nedeniyle birim yüzeye dik olarak uyguladıkları kuvvete (birim yüzeye uyguladıkları dik kuvvete) basınç denir. Katı haldeki cisimlerin bulundukları yüzeyin tamamına uyguladıkları dik kuvvete basınç kuvveti denir.
• Katı haldeki cisimlerde basınç kuvveti daima cismin ağırlığına eşittir.
• Katı haldeki cisimlerin uyguladığı basınç, cismin ağırlığına ve cismin dokunma yüzeyine bağlıdır.
• Katı haldeki cisimlerin uyguladığı basınç, cismin ağırlığı ile doğru orantılıdır. Cismin ağırlığı arttıkça basınç artar, cismin ağırlığı azaldıkça basınç azalır.
• Katı haldeki cisimlerin uyguladığı basınç, cismin dokunma yüzeyi ile ters orantılıdır. Cismin dokunma yüzeyi büyüdükçe basınç azalır, cismin dokunma yüzeyi küçüldükçe basınç artar. Yüzey büyüdükçe, cismin ağırlığı daha fazla birim yüzeye dağılır ve birim yüzey üzerine düşen ağırlık miktarı azalır.
BİLGİLERİNİN DOĞRULUĞUNU SOMUT BİR ŞEKİLDE GÖSTERMEK İÇİN TASARLADIĞIMIZ DÜZENEĞİMİZDE KATI BASINCININ KUVVETE VE YÜZEY ALANINA BAĞLI OLDUĞU NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLMEKTEDİR.

Projenİn Yapılışı

İKİ TANE DİKDÖRTGEN TAHTA KESTİK VE İKİ KENARINA ÇUBUKLAR YAPTIK. İLK TAHTAMIZA BİR TANE ÇİVİ İKİNCİ TAHTAMIZA ELLİ TANE ÇİVİ ÇAKTIK. DAHA SONRA İKİ TANE DAHA DİKTÖRTGEN TAHTA KESİP KENARLARINDAN CUBUKLARA GEÇECEK ŞEKİLDE DELDİK. AYNI BALONU ELLİ TANE ÇİVİ OLAN TAHTAYA KOYUP BASKI UYGULADIĞIMIZDA PATLAMADIĞINI BİR TANE ÇİVİ OLAN TAHTAYA KOYDUĞUMUZDA PATLADIĞINI GÖRDÜK J

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

KATI BASINCININ, CİSMİN AĞIRLIĞINA VE YÜZEY ALANINA BAĞLI OLDUĞUNU SOMUT BİR ŞEKİLDE GÖZLEMLEYEN ÖĞRENCİLERİMİZ, BU FİZİK KURALINI DAHA NET ŞEKİLDE, YAPARAK VE YAŞAYARAK ÖĞRENDİ.