BENHAM DİSKLERİ

BENHAM TOPACI (DİSKİ): 1895 YILINDA İNGİLİZ OYUNCAKÇI CHARLES BENHAM TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. ÜZERİNDE SADECE SİYAH VE BEYAZ İKİ RENK BULUNAN BU DİSKE BAKAN HERHANGİ BİRİ RENKLERİN VE GÖZDEKİ RESEPTÖRLERİN YANILMASI İLE FARKLI RENKLER GÖRÜR.

GÖZDEKİ RENK KONİLERİ KIRMIZI, YEŞİL VE MAVİ RENKLERE DUYARLIDIR. HER RESEPTÖRÜN RENKLERE TEPKİ VERME HIZI FARKLIDIR. BU YÜZDEN DİSKE BAKARKEN BU ÜÇ RENKTEN BİRİNİ YA DA BİR KAÇINI GÖREBİLİRİZ.

Projenİn Yapılışı

PİL, İLETKEN KABLOLAR, DEVRE ANAHTARI VE OYUNCAK MOTORU İLE DEVREMİZİ KURDUK. BENHAM ÇARKLARINI KÂĞIDA ÇIKTI ALARAK CD BOYUTUNDA KESTİK. HER CDNİN ÖNÜNE BENHAM ÇARKLARINI, ARKASINA İSE ORTASI KÜÇÜKÇE DELİNMİŞ ŞİŞE KAPAKLARINI YAPIŞTIRDIK. OYUNCAK MOTORUNU YUKARDA TUTMAK İÇİN AHŞAP AYAKLIK YAPTIRDIK VE MOTORU SABİTLEDİK. DEĞİŞİMİ GÖRMEK İSTDİĞİMİZ DİSKİ KAPAKTA YER ALAN DELİK SAYESİNDE MOTORA BAĞLAYARAK DÖNMESİNİ SAĞLADIK.

Proje Ek Dosyaları

Sonuç

GÖZ RAHATSIZLIĞIMIZ OLMASADA DA RENKLERİN HIZLI HAREKET ETMESİ SONUCU GÖZLERİMİZDE RENKLERİ ALGILAYAN HÜCRELER GÖREVLERİNİ YAPARKEN RENKLERİ AYIRT ETMEKTE SORU YAŞAYABİLİR. BU DURUMDA GÖZÜMÜZ RENKLERİ BİR ARADA GÖREBİLİR. PROJEMİZİN SOUNDA GÖZ YANILSAMASININ ETKİLERİNİ GÖZLEMLEMİŞ OLDUK.